Monthly Archives: December 2013

Cep (narzędzie)

Cepnarzędzie rolnicze aż do ręcznego młócenia zboża. Znana jest również odmiana cepa używana jako broń – cep bojowy.

Budowa

Cep zbudowany jest z dwóch kijów, długiego zwanego dzierżakiem i krótkiego, zwykle dębowego, bijaka. Cieńsze końce dzierżaka i bijaka połączone były rzemiennym, wysuszoną skórą z węgorza lub metalowym przegubem nazywanym ósemką, gązwą lub gackiem a na Zamojszczyźnie kapicą.

Młocka

Młócono trzymając cep za dzierżak i uderzając bijakiem w rozłożone na klepisku (lub innym twardym płaskim podłożu) zboże. Młócący musiał tak uderzać cepem, aby za każdym razem bijak uderzał całą swoją długością o podłoże, na którym leżało zboże (w przeciwnym przypadku pojawiały się znaczne siły reakcji na dzierżak oraz mogło nastąpić zgniatanie ziaren). Zaletą cepa była możliwość uzyskania ziarna i prostej słomy, koniecznej do pokrycia dachów strzechą.

Cep współcześnie

W czasach współczesnych młócenie cepem zostało wyparte przez omłot mechaniczny w młocarniach. Jeden z typów młocarni zwany jest cepówką, gdzie elementem bębna młócącego jest metalowa listwa zwana cepem. Bęben młócący zwykle posiada od 6 do 10 cepów.

W mowie potocznej zwrot „proste jak budowa cepa” (lub „proste jak konstrukcja cepa”) oznacza wyjątkowo prostą i oczywistą zasadę działania.

Cep to również pogardliwe określenie człowieka oznaczają

Akupresura

Sugerowane mechanizmy działania

Konwencja zachodnia

Naciski wpływają na obwodowy dodatkowo ośrodkowy układ nerwowy pobudzając zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach. Powstałe w ów badania impulsy biegną drogami nerwowymi aż do ośrodkowego układu nerwowego dochodząc aż do kory mózgowej a stamtąd nadal drogami nerwowymi aż do chorego narządu. Powoduje owo obniżenie bólu dodatkowo poprawa czynności danego narządu.

Konwencja chińska

Dotknięcia odblokowują transfer energii Yin i yang dodatkowo prowadzą aż do ich zrównoważenia. Podług medycyny chińskiej niedostatek tej równowagi jest przyczyną większości chorób somatycznych.

Akupresura jest "miękką" wersją akupunktury dodatkowo podług zwolenników również jakim sposobem białogłowa jest cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Nadmierne albo nieumiejętne aplikacja akupresury, przede wszystkim obok osób wrażliwych na nią, być może mieć przewagę aż do takich objawów gdy np. laksacja, kołatanie serca albo nudności.

Nazwa

Imię "akupresura" utworzona jest na algorytm terminu akupunktura a w rzeczywistości znaczy "naciskanie igłą" (acu owo narzędnik od chwili łac. acus, iglica).

Bibliografia

  • Frank R. A nawet
  • Michał Domański, Olgierd Domańs
  • Milanowska, Kazimie
  • Bahr Frank R.: Akupresura. Gród nad Wisłą : Urzędowy Pracownia Wydawnictw Lekarskich, 1288.
  • Górnicka, Jadwi
  • Jadwiga Górnicka, Jan Górnic
  • Jarmey Chr
  • Kuan H
  • Masafret Che
  • Tahshawa De
  • Turgeon Madelei
  • Weinmann Marle

Jay Miner

Jay Miner

Pod spodem basta lat 70. pracował w firmie Atari, gwoli której stworzył pomiędzy innymi sekwencja TIA (Television Interface Gramofon), zastosowany w konsoli Atari 2600. Niezadowolony współpracą z zarządem firmy, odszedł wraz z grupą innych jej pracowników i założył własną firmę o nazwie Hi-Toro, która później przemianowana została na Amiga (jak głosi anegdota, nazwa zmieniona została po to, aby firma w spisie alfabetycznym znalazła się przed Atari).

Miner wraz ze współpracownikami rozpoczął prace nad opartą na procesorze Motorola 68000 konsolą do gier Lorraine, która ostatecznie miała stać się w pełni funkcjonalnym komputerem. Stając w obliczu braku funduszy na dalsze działanie, Amiga zmuszona była poszukać wsparcia finansowego. Przejęciem firmy zainteresowane były zasadniczo dwie fir

Dobra passa nie trwała jednak długo – gdy zmienił się zarząd Commodore, projekt Amigi został zmarginalizowany i z czasem wszyscy pracownicy, którzy ją stworzyli, zostali zwolnieni.

Jay Miner

Jay Miner pozostał jednak konsultantem Commodore aż do bankructwa firmy, ogłoszonego 29 kwietnia 1994 roku. Zmarł niespełna dwa miesiące później w wyniku powikłań po chorobie nerek, przeżywszy 62 lata.

Rafael

Rafael
  • Archanioł Rafael (Anioł Rafał) – archanioł żydowski dodatkowo chrześcijański; jego opinia oznacza "Bóg Ojciec uzdrawia".
  • Rafael Santi – Raffaello Santi czy Raffaello Sanzio (ur. 6 kwietnia 1483 w Urbino, zm. 6 kwietnia 1520 w Rzymie) – makaroniarski artysta malarz dodatkowo budowlaniec.
  • Rafael del Riego – (ur. 9 kwietnia 1784 czy 24 listopada 1785, zm. 7 listopada 1823), hiszpański mundurowy dodatkowo działacz polityczny nierestrykcyjny
  • Rafael I BiDawid – (podobnie jak Raphoul BeDaweed albo B’Dawid, ur. 1922, zm. 2003) – duszpasterz rzymskokatolicki kościoła chaldejskiego, Chaldejski Antenat Babilonu w latach 1989-2003.
  • Rafael ‘Rafa’ Benítez Maudes – (ur. 16 kwietnia 1960 w Madrycie), hiszpański instruktor piłkarski
  • Rafael Bombelli – (ur. 1526 w Bolonii, zm. 1572 w Rzymie) – makaroniarski matematyk
  • José Rafael Moneo Vallés – (ur. 9 maja 1937 w Tudeli) – budowlaniec hiszpański, triumfator Nagrody Pritzkera w 1996
  • Rafael Nadal – (ur. 3 czerwca 1986 w Manacor, Majorka), gracz w tenisa hiszpański, zdobywca wielkoszlemowego French Open 2005
  • Rafael Jaromir Kubelík – (ur. 29 czerwca 1914 w Býchorach kołowrót Pragi, zm. 11 sierpnia 1996 w Lucernie), czeski dyrygent dodatkowo kompozytor
  • Rafael Márquez – (ur. 13 lutego 1979 Zamora, Meksyk) – futbolista meksykański, ambasador Meksyku, muzykujący na pozycji obrońcy czy defensywnego pomocnika
  • Rafael da Silva – (ur. 9 lipca 1990 Rio de Janeiro, Brazylia) – futbolista brazylijski, muzykujący na pozycji prawego obrońcy
  • Rafael Osuna – (15 września 1938 w mieście Meksyk – 6 czerwca 1969), gracz w tenisa meksykański
  • Rafael Eitan – (ur. w 1926 roku), wieloletni oficer izraelskich służb szczególny
  • Rafael Eitan – generał Sił Zbrojnych Izraela, dawny boss sztabu generalnego, działacz polityczny
  • Rafael
  • Rafael Arévalo Martínez – (ur. 1884 w mieście Gwatemala – zm. 1975) – liryk gwatemalski generacji 1910 "El Cometa", jakiś spośród prekursorów tzw. realizmu magicznego, konstruktor opowiadań dodatkowo poezji lirycznej
  • Rafael Merry del Val y Zulueta – (ur. 10 października 1865 w Londynie, zm. 26 lutego 1930 w Watykanie), hiszpański duszpasterz rzymskokatolicki, człowiek taktowny watykański, asystent stanu, purpurat
  • Rafael Waganian – szachista ormiański
  • Rafael – brazylijski futbolista
  • Rafael – budynek wolnostojący dziennikarski
  • Zobacz podobnie: Rafał

    Rafael

    Miecław

    Miecław

    Miecław (Masław, Mojsław, Miesław; zm. 1047) – możnowładca mazowiecki, cześnik Mieszka II. __NOTOC__

    Działalność polityczna

    W okresie połączonego z reakcją pogańską powstania ludowego po śmierci króla Mieszka II i ucieczki z kraju na Węgry jego syna księcia Kazimierza Odnowiciela, Miecław objął władzę na Mazowszu ogłaszając się księciem (1037). Gdy Kazimierz I Odnowiciel powrócił w 1039 roku do Polski, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Konflikt ten znany jest w historiografii polskiej jako "bunt Miecława". Bitwa rozegrała się w okolicach wsi Pobiedziska na terenie Wielkopolski, w której to bitwie książę Kazimierz odniósł zwycięstwo. Upadła wtedy koncepcja ustanowienia przez Miecława nowej dynastii w Polsce. Wg Galla Anonima Miecław zginął w 1047 roku w bitwie z wojskami księcia Kazimierza Odnowiciela i posiłkami księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Według wersji przekazanej przez Wincentego Kadłubka Miecław jednak zbiegł do Prus i tam dopiero został zamordowany.

    Geneza imienia

    Imię występuje w źródłach jako Meczzlaus, Meczslaus, Meslaus, . Według hipotezy Stanisława Rosponda, Masław jest skróconą formą niezachowanego w pierwotnym brzmieniu imienia Jimasław, który wtórnie utrzymał się jako Jimisław.

    Masław w kulturze

    • Miecław jest bohaterem powieści historycznej Józefa Ignacego Kraszewskiego, Masł
    • Miecław jest także bohaterem powieści z gatunku fantastyki historycznej Witolda Jabłońskiego, "Słowo i miecz". Ukazany jest jako bękart Bolesława Chrobrego oraz wierny wyznawca religii słowiańskiej.

    Tomasz Zan (poeta)

    Tomasz Zan (ur. 21 grudnia 1796 w Miasocie, zm. 19 lipca 1855 w Kochaczynie poniżej Orszą) – polski poeta, badacz minerałów i przyrodnik. Syn Karola Zana, wnuk Tomasza Zana (burmistrza Radoszkowicz).

    Nauki pobierał najpierw przez 5 lat (od 1807 r.) w gimnazjum w Mińsku, następnie w Mołodecznie, a od 1815 roku na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie studiował na wydziale matematyczno-fizycznym (nie zdał do Seminarium Nauczycielskiego). Podczas egzaminów wstępnych poznał Adama Mickiewicza. Jako student był korepetytorem syna Kazimierza Kontryma, w którego domu mieszkał.

    Współzałożyciel Towarzystwa Filomatów utworzonego 1 października 1817 r. i jego przewodniczący na wydziale matematyczno-fizycznym, założyciel Związku Promienistych w 1820 r., w latach 18201823 prezes Zgromadzenia Filaretów, członek Towarzystwa Szubrawców. W maju 1821 r. na zaproszenie Jana Chodźko został przyjęty do wileńskiej loży "Szkoła Sokratesa".

    Za działalność w tych stowarzyszeniach został skazany na rok ciężkiego więzienia w Orenburgu, a następnie na zesłanie, gdzie przebywał w latach 18241837. W 1829 r. został asystentem Aleksandra von Humboldta, pod którego kierunkiem prowadził badania meteorologiczne. W Orenburgu wraz z Aleksandrem Chodżką założył muzeum historyczno-przyrodnicze z kolekcją eksponatów geologicznych (nazywany był "poszukiwaczem kamieni"). W 1831 r. na zlecenie władz zorganizował wyprawę naukową w stepy Kirgistanu i na Ural. Odkrył pola złotonośne po wschodniej stronie gór Uralu. Rękopisy mapy geologicznej sporządzonej przez Zana i jego prace o złożach minerałów znajdują się do dzisiaj w archiwach w Orenburgu. W latach 1837-1841 pracował jako bibliotekarz w Instytucie Geologicznym w Petersburgu. W 1841 r. powrócił do Wilna, gdzie otrzymał posadę w Głównym Urzędzie Korpusu Inżynierów Górniczych.

    W 1846 ożenił się z Brygidą Świętorzecką, z którą miał czterech synów: Wiktora, Abdona (ur. 30.7.1849), Klemensa (ur. 23.11.1852) i Stanisława (zmarły w 1854 r. w niemowlęctwie). Abdona (właściciela Poniemunia) zastrzelono w niewyjaśnionych okolicznościach na grobie ojca, Klemensa, adwokata z Wilna związanego z konspiracyjną organizacją rosyjską Ziemla i Wola zastrzeliła carska Ochrana w pociągu w okolicach Wilna.

    Autor jambów imieninowych, trioletów, ballad (m.in. Cyganka) sielanek, elegii (m.in. Pożegnanie, które według tradycji skłoniło Mickiewicza do porzucenia stylu klasycystycznego). Pisał również utwory satyryczne; najbardziej znany to poemat heroikomiczny Zgon tabakiery (18171818.

    Tomasz Zan zmarł na zapalenie opon mózgowych w Kochaczynie i został pochowany w Smolanach koło Orszy, gdzie spoczęli również: jego żona (zm. 25 sierpnia 1900) oraz synowie Abdon i Stanisław.

    Jego wnuczką była Kazimiera Iłłakowiczówna, a prawnukami – Helena Stankiewicz, "pani na Berżenikach" i działaczka społeczna, autorka wspomnień i wierszy oraz Tomasz Zan, konspirator i żołnierz AK.

    Smithsonian Institution

    Smithsonian Institution

    Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – najogromniejszy na świecie agregat muzeów dodatkowo ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się przeważnie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.

    Muzea Instytutu Smithsona

    W skład Instytutu wchodzą między inny

    • Anacostia Community Museum – muzeum historii i kultury społeczności afroamerykańskich
    • Arts and Industries Building
    • Cooper-Hewitt, National Design Museum
    • Freer and Sackler Galleries – muzeum sztuki azjatyckiej i malarstwa amerykańskiego
    • Hirshhorn Museum and Sculpture Garden
    • National Air and Space Museum – muzeum historii, nauki i technologii lotnictwa i lotów kosmicznych
    • Steven F. Udvar-Hazy Center – aneks do muzeum lotnictwa, położony w miejscowości Chantilly w stanie Wirginia
  • National Museum of African Art – muzeum sztuki afrykańskiej
  • National Museum of American History, Behring Center – muzeum historii nauki, technologii, społeczeństwa i kultury w Ameryce
  • National Museum of Natural History – muzeum historii naturalnej
  • National Museum of the American Indian
  • National Portrait Gallery
  • National Postal Museum – muzeum historii poczty i filatelistyki
  • National Zoological Park – ogród zoologiczny
  • Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery – muzeum malarstwa, rzeźby, grafiki, sztuki ludowej i fotografii od XVIII wieku do czasów współczesnych
  • Smithsonian Institution
  • Smithsonian Institution Building, the Castle (tzw. "zamek") – pierwszy budynek Smithsonian Institution, obecnie centrum informacyjne i administracyjne.
  • Zbiory Instytutu liczą w sumie ponad 142 miliony eksponatów. Znajdują się w nich między inny

    • Cylinder, który miał na sobie Abraham Lincoln, kiedy go zastrzelono
    • Ogromny sztandar, który podczas bitwy pod Baltimore zainspirował Francisa Keya do napisania hymnu USA
    • List, który znajdował się w sterowcu Hindenburg i dotarł do adresata.
    • Duża część ENIAC-a

    Administracja

    Kanclerzem Smithsonian Institution jest z urzędu prezes Sądu Najwyższego USA (obecnie John Glover Roberts). Sprawy Instytutu są prowadzone ponadto przez 17-osobową Radę, w której skład wchodzi 8 osób z racji pełnienia urzę

    Lista Sekretarzy Smithsonian Institution

    1. Joseph Henry (18461878)
    2. Spencer Fullerton Baird (1878–1887)
    3. Samuel Pierpont Langley (1887–1906)
    4. Charles Doolittle Walcott (19071927)
    5. Charles Greeley Abbot (19281944)
    6. Alexander Wetmore (1944–1952)
    7. Leonard Carmichael (19531964)
    8. Sidney Dillon Ripley (1964–1984)
    9. Robert McCormick Adams (1984–1994)
    10. I. Michael Heyman (1994–1999)
    11. Lawrence M. Small (od 2000)
    Smithsonian Institution

    Rozmaitość topologiczna

    W matematyce funkcjonują przede wszystkim jak plon rozwiązań układów równań, i podobnie jak jak rodziny obiektów geometrycznych dodatkowo innych, które dają się parametryzować, na przykład bliscy k-wymiarowych podprzestrzeni przestrzeni mathbb R^n. Pojawiają się one podobnie jak rozwiązania wielowymiarowych problemów wariacyjnych (bańki mydlane), różności całkowe układów dynamicznych, grup odwzorowań geometrycznych dodatkowo ich przestrzenie jednorodne i tak dalej. W fizyce grają rolę modeli czasoprzestrzennych, w mechanice są przestrzeniami fazowymi, poziomami energii i tak dalej., w ekonomii powierzchniami obojętności, w psychologii przestrzenią percepcji (np. kolorów) i tak dalej.

    Definicja formalna

    Przestrzeń topologiczna X nazywana jest lokalnie euklidesową, gdyby istnieje nieujemna wartość całkowita n taka, iż iks piksel w X ma otoczenie, które jest homeomorficzne spośród przestrzenią euklidesową mathbb R^n. Albowiem kłębek otwarta w mathbb{R}^n jest homeomorficzna spośród mathbb{R}^n, w definicji tej dość! erygować, aby jakikolwiek piksel przestrzeni proch otoczenie homeomorficzne spośród ustaloną kulą otwartą w mathbb{R}^n.

    Rozmaitość topologiczna owo lokalnie euklidesowa przestrzeń Hausdorffa spełniająca drugi aksjomat przeliczalności.Roman Duda, op. cit., s. 386-387

    Definicję tę można rozszerzyć o przypadek scriptstyle{n=-1}. Wtedy jeżeli przyjąć scriptstyle{mathbb R^{-1} = varnothing}, to jedyną rozmaitością lokalnie homeomorficzną z tą przestrzenią euklidesową będzie zbiór pusty..

    Rozmaitość z brzegiem

    Rozmaitość topologiczna z brzegiem to przestrzeń Hausdorffa spełniająca drugi aksjomat przeliczalności, która dla ustalonego n w każdym swoim punkcie posiada otoczenie homeomorficzne (tzn. lokalnie homeomorficzna) z mathbb{R}^n lub półprzestrzenią euklidesową mathbb{R}^n_+, to znaczy zbior
    mathbb R^n_+ := {(x_1, ldots, x_n)colon x_1 geqslant 0}.Roman Duda, op. cit., s. 392

    Niech M będzie n-wymiarową rozmaitością z brzegiem. Wnętrzem M nazywa się zbiór punktów M mających otoczenia homeomorficzne z podzbiorem otwartym mathbb R^n i oznacza operatorname{int};M. Brzeg M, oznaczany partial M, to dopełnienie wnętrza M w M. Punkty brzegowe mogą być scharakteryzowane jako te, które leżą na hyperpłaszczyźnie brzegowej (x_n = 0) półpłaszczyzny mathbb R^n_+ w pewnym układzie współrzędnych.

    Jeżeli M jest rozmaitością z brzegiem wymiaru n, to operatorname{int};M jest rozmaitością (bez brzegu) wymiaru n, a partial M jest rozmaitością (bez brzegu) wymiaru n – 1 lub zbiorem pustym.

    Dalej rozmaitości o pustym brzegu będą nazywane po prostu rozmaitościami, choć mogą być dla zaznaczenia nazywane rozmaitościami bez brzegu.

    Uwa

    Rys historyczny

    Początkowy okres badania rozmaitości jest związany z analizą parametryzacji wielowymiarowej i z badaniami geometrii fizycznego Świata. Dwa sposoby zdefiniowania rozmaitości w mathbb{R}^n, przez lokalną parametryzację i przez równania, rozpatrywał GaussGauss, Disquisitiones generales circa superficies curvas, 1827 w w przypadku powierzchni w mathbb{R}^3, a w przypadku dowolnego wymiaru Poincare. J. Pluecker badał lokalne współrzędne na rozmaitościach utworzonych z krzywych, powierzchni itp.

    Proste operacje

    Suma topologiczna (czyli topologiczna suma rozłączna) niepustej, przeliczalnej rodziny n-rozmaitości jest n-rozmaitością. Jeżeli wszystkie dodawane rozmaitości były bez brzegu, to suma także jest bez brzegu. Rozmaitość pusta stanowi element neutralny (zerowy) względem operacji sumy topologicznej.

    Iloczyn kartezjański m-rozmaitości M^m z n-rozmaitością N^n jest m+n-rozmaitością. Zachodzi przy tym wzór (podobny do wzoru Leibniza):

    partial(M^m times N^n) = (partial(M^n) times N^n) cup (M^n times partial(N^n))

    W szczególności iloczyn kartezjański dwóch rozmaitości bez brzegu jest rozmaitością bez brzegu.

    Rozmaitość 1-punktowa stanowi element jednostkowy (neutralny) względem operacji iloczynu kartezjańskiego.

    Homeomorficzna klasa wyniku operacji sumy topologicznej lub iloczynu kartezjańskiego zależy wyłącznie od homeomorficznej klasy dwóch argumentów. Możemy więc rozpatrywać sumę topologiczną i iloczyn kartezjański jako operacje dwuargumentowe na klasach homeomorficznych przestrzeni. Wtedy rozmaitości z brzegiem tworzą półpierścień przemienny, a rozmaitości bez brzegu – podpółpierścień tego półpierścienia. Jest tak dlatego, że iloczyn kartezjański jest rozdzielny względem sumy topologicznej.

    Rozmaitości 0- i 1-wymiarowe

    Jedyną, z dokładnością do homeomorfizmu, 0-wymiarową rozmaitością spójną (z brzegiem lub bez) jest przestrzeń 1-punktowa. 0-wymiarowe rozmaitości (z brzegiem lub bez) to po prostu przeliczalne, skończone lub nieskończone (ale niepuste) przestrzenie dyskretne. Rozmaitości 0-wymiarowe nigdy nie mają brzegu.

    Jedyną, z dokładnością do homeomorfizmu, niezwartą 1-wymiarową rozmaitością spójną, bez brzegu, jest prosta rzeczywista mathbb{R}, a zwartą – okrąg mathbb{S}^1. Jedynymi 1-wymiarowymi rozmaitościami spójnymi z niepustym brzegiem są półprosta domknięta i odcinek domknięty (z oboma końcami). Pierwsza jest niezwarta, a druga z nich jest zwarta. Ich końce, i tylko one, są punktami brzegowymi.

    Przykład

    Zbiory I = [0, 1) oraz H = [0,infty) są rozmaitościami z brzegiem (w obu jest nim 0). Funkcje

    fcolon I to H,; f(x) = tfrac{x}{1-x},,
    gcolon H to I,; g(x) = tfrac{x}{1+x},

    ciągłe i rosnące, a stąd różnowartościowe, a przy tym wzajemnie do siebie odwrotne. Obie są zatem homeomorfizmami jednej rozmaitości na drugą. Jest to zarazem dowód równoliczności tych zbiorów. Każda z tych funkcji jest różniczkowalna w dowolnym punkcie, dlatego są one w rzeczywistości dyfeomorfizmami (Przekształcenia te są gładkie, t.zn. różniczkowalne w każdym punkcie nieskończenie wiele razy; co więcej – funkcje f g są analityczne).

    Rozmaitości n-wymiarowe

    Najprostszym przykładem rozmaitości niezwartej jest przestrzeń mathbb{R}^n. Wśród zwartych najprostsze są kula domknięta:

    mathbb{B}^n := {x in mathbb{R}^n colon |x| leqslant 1}

    oraz sfera:

    mathbb{S}^n := {x in mathbb{R}^{n+1} colon |x| = 1}

    Brzegiem kuli jest sfera, której wymiar jest zawsze o jeden mniejszy

    mathbb{S}^n = partial(mathbb{B}^{n+1}).

    Sfera jest rozmaitością bez brzegu.

    Uwa

    n-wymiarową rozmaitością (bez brzegu) jest także torus, czyli n-ta potęga kartezjańska okrę
    mathbb{T}^n := (mathbb{S}^1)^n

    Ogólnie, iloczyn kartezjański skończonego ciągu rozmaitości niepustych, których suma wymiarów jest n jest rozmaitością n-wymiarową.

    Zachodzą klasyczne twierdzen
    fcolon mathbb{B}^n rightarrow mathbb{B}^n

    istnieje   x in mathbb{B}^n takie, że f(x)=x.
    rcolon mathbb{B}^n rightarrow mathbb{S}^{n-1}

    takie, że r(x)=x dla każdego x in mathbb{S}^{n-1}. Uwaga: Ogólniej, żadna niepusta rozmaitość zwarta z brzegiem (być może pustym) nie dopuszcza retrakcji na swój brzeg.

    Niech  a in mathbb{R}^n,  gdzie  |a| ne 0,  oraz  n geqslant 1.  Dla dowolnej liczby rzeczywistej s  zdefiniuj
    L_s := {x in mathbb{R}^n : abullet x = s}

    gdzie operacja  bullet,   oznacza iloczyn skalarny. Wtedy każde  L_s,  jest homeomorficzne z  mathbb{R}^{n-1}.  Dowodzi się homeomorfizmu metodami elementarnej algebry liniowej. Tak otrzymane przestrzenie (n-1)-wymiarowe są parami rozłączne i pokrywają całe  mathbb{R}^n.   W szczególności  , a in L_{|a|^2}.

    Sfera bez punktu

    Niech  a in mathbb{S}^n subset mathbb{R}^{n+1},  więc  ,|a| = 1. Niech ponad
    L_1 := {x in mathbb{R}^{n+1} : abullet x = 1}

    L_0 := {x in mathbb{R}^{n+1} : abullet x = 0}

    Pokażemy, że Dowód   Zacznijmy od odwzorowania ciągłego  pi : mathbb{R}^{n+1}backslash L_1rightarrow L_0,  danego wzor
    pi(x) := frac{x – (abullet x)cdot a}{1 – abullet x}

    Mianownik nie jest 0 dla  , xnotin L_1.  Łatwo też sprawdzić, że rzeczywiście  , abulletpi(x) = 0,  czyli że  ,pi(x) in L_0.

    Jeżeli  x in mathbb{S}^nbackslash {a},  
    2cdot (abullet x) = 2 – (a-x)^2 < 2

    skąd&nbsp; , abullet x < 1, &nbsp;więc&nbsp; xnotin L_1. &nbsp;Możemy więc rozpatrywać obcięcie

    p := pi | mathbb{S}^nbackslash {a} : mathbb{S}^nbackslash {a} rightarrow L_0

    Jest to tak zwany rzut stereograficzny; &nbsp;pokażemy że jest homeomorfizmem – homeomorfizmem odwrotnym jest funkcja&nbsp; q : L_0 rightarrow mathbb{S}^nbackslash {a},&nbsp; dana wzor
    q(y) := a + frac{2}{(y-a)^2}cdot (y-a)

    (łatwo policzyć, że naprawdę&nbsp; (q(y))^2 = 1, &nbsp;czyli q(y)inmathbb{S}^n). &nbsp;Sprawdźmy, że&nbsp; p, &nbsp; i &nbsp; q, &nbsp;są wzajemnie odwrotnymi funkcjami. Najpierw niech&nbsp; , y := p(x)&nbsp; dla pewnego&nbsp; x in mathbb{S}^nbackslash {a}.&nbsp; Wtedy ze wzoru na&nbsp; p(x) := pi(x), &nbsp;otrzymuje

    y – a = frac{x-a}{1-abullet x}

    oraz

    (y – a)^2 = frac{(x-a)^2}{(1-abullet x)^2} = frac{2cdot(1-abullet x)}{(1-abullet x)^2} = frac{2}{1-abullet x}

    krót

    (y – a)^2 = frac{2}{1-abullet x}

    Zat
    q(y) := a + frac{2}{(y-a)^2}cdot (y-a) = a + (x-a) = x

    czyli&nbsp; , q(p(x)) = x, &nbsp;co kończy pierwszą połowę dowodu homeomorficzności rzutu stereograficznego.

    Niech z kolei&nbsp; , x := q(y), &nbsp;gdzie&nbsp; , y in L_0&nbsp; czyli&nbsp; , abullet y = 0. &nbsp;Wtedy

    abullet x = 1 – frac{2}{(y-a)^2}

    Policzmy licznik i mianownik ułamka&nbsp; p(x) := frac{x – (abullet x)cdot a}{1 – abullet x} ; &nbsp; najpierw liczn
    x – (abullet x)cdot a =

    left(a + frac{2}{(y-a)^2}cdot (y-a)right) – left(1 – frac{2}{(y-a)^2}right)cdot a =

    frac{2cdot y}{(y-a)^2}

    A teraz mianown
    1 – abullet x = frac{2}{(y-a)^2}

    Zatem&nbsp; , p(x) = y, &nbsp;czyli&nbsp; , p(q(y))=y, &nbsp;co kończy dowód tego, że rzut stereograficzny jest homeomorfizmem.

    Koniec dowodu.

    Uwaga &nbsp; Rzut stereograficzny i jego odwrotność można oznaczać bardziej specyficznie przez&nbsp; , p_a &nbsp;oraz&nbsp; , q_a. Na przykł

    h(x, t) := q_a(tcdot p_a(f(x)))

    dla&nbsp; x in X, &nbsp;oraz&nbsp; 0 leqslant t leqslant 1.

    Koniec dowodu.

    Częściowa jednorodność topologiczna Bn

    Niech fcolon [0,1)to [0,infty) będzie homeomorfizmem (patrz wyżej) danym wzor

    f(x)=frac{x}{1-x},; xin [0,1)

    Wówczas odwzorowanie Fcolon operatorname{int}, mathbb{B}^n to mathbb{R}^n, dane wzorem

    F(x)=left{begin{array}{l}f(| x|)cdot frac{x}{| x|},; xneq 00,; x=0end{array}right.

    jest również homeomorfizmem.

    Homeomorfizm, odwrotny do F: Gcolon mathbb{R}^nto operatorname{int},mathbb{B}^n można opisać przy pomocy wzo
    G(x)=left{begin{array}{l}g(| x|)cdot frac{x}{| x|},; xneq 00,; x=0end{array}right.,

    gdzie g jest homeomorfizmem odwrotnym do f (patrz wyżej).

    Następujące twierdzenie pokazuje częściową jednorodność topologiczną mathbb{B}^n:
    h(x)=left{begin{array}{l}x,; xin partial(mathbb{B}^n)G(F(x) + F(b) – F(a)),; xin operatorname{int}, mathbb{B}^nend{array}right.

    Koniec dowodu.

    Uwa

    Powyższa konstrukcja daje więcej, gdyż określa działanie (topologiczne) addytywnej grupy topologicznej mathbb{R}^n na przestrzeń mathbb{B}^n:

    Hcolonmathbb{B}^n times mathbb{R}^n rightarrow mathbb{B}^n,

    które jest tożsamością na partial(mathbb{B}^n) oraz działa jednobieżnie (1-tranzytywnie) we wnętrzu operatorname{int}, mathbb{B}^n. H dane jest wzor
    H(x, v)) := G(F(x) + v) ,; xinmathbb{R}^n,, v inmathbb{R}^n.

    Wtedy H(x,0) = x, oraz

    begin{array}{lcl}H((H(x, v), w) & = & G(F(H(x, v)) + w)

    & = & G(F(G(F(x) + v)) + w) & = & G((F(x) + v) + w) & = & G(F(x) + (v + w)) & = & H(x, v+w)end{array},

    co pokazuje, że H jest rzeczywiście grupą transformacji. Jednobieżność H we wnętrzu kuli jest oczywis

    Jednorodność i spójność rozmaitości spójnych

    Powyższy tytuł ma sugerować, że rozmaitości spójne są spójne w pewien szczególnie mocny sposób, a nie tak słabo, jak na przykład suma mnogościowa X dwóch domkniętych kul w przestrzeni stuwymiarowej, które mają dokładnie jeden punkt wspólny p; wtedy usunięcie tego punktu powoduje, że powstała przestrzeń Xsetminus{p} nie jest spójna.

    Niech a, będzie dowolnym punktem n-wymiarowej rozmaitości spójnej ,M^n. Niech X, będzie zbiorem wszystkich punktów x, dla których istnieje zbiór otwarty ,G, homeomorficzny z mathbb{R}^n, który zawiera oba punkty a, i , x Pokażemy poniżej, że ,X=M^n.

    Jest oczywistym, że zbiór X, jest otwarty. Pozostało dowieść, że jest także domknię

    Niech c, należy do domknięcia zbioru ,X.

    Istnieje homeomorfizm t, przestrzeni mathbb{R}^n na pewne otoczenie punktu c, w rozmaitości ,M^n, spełniający warunki

    • t(0)=c,
    • anotin t(mathbb{R}^n).

    Niech B będzie obrazem B=t(mathbb{B}^n). Istnieje punkt b, należący do wnętrza zbioru B (a więc do obrazu wnętrza t(mathbb{B}^n)), który należy do X (jako, że c należy do domknięcia X). Częściowa jednorodność kuli (patrz wyżej) mówi, że istnieje homeomorfizm&nbsp; hcolon Bto B &nbsp;taki, że

    • h(b)=c,
    • h(x)=x, &nbsp; &nbsp; dla każdego&nbsp; xin t(partial(mathbb{B}^n))

    (Oczywiście t(partial(mathbb{B}^n)) jest brzegiem topologicznym zbioru B). Zatem odwzorowanie Hcolon M^nto M^n dane wzora

    • ,H(x)=h(x) &nbsp; &nbsp; dla &nbsp; xin B,
    • ,H(x)=x &nbsp; &nbsp; dla &nbsp; xin M^n setminus t(operatorname{int} mathbb{B}^n)

    jest homeomorfizmem.

    Ponieważ&nbsp; a, &nbsp;nie należy do&nbsp; ,B, &nbsp;więc&nbsp; ,H(a)=a. &nbsp;Zatem H(B), &nbsp;zawiera, zarówno punkt&nbsp; , a, &nbsp;jak i punkt&nbsp; , c=H(b). Pokazaliśmy więc, że&nbsp; c, &nbsp;należy do&nbsp; X,; &nbsp;czyli udowodniliśmy domkniętość zbioru&nbsp; ,X. Ponieważ nasza rozmaitość jest spójna, to&nbsp; ,X=M^n.

    Wynikają stąd natychmiast następujące twierdzen

    • Dla dowolnych dwóch punktów n-rozmaitości spójnej (bez brzegu) istnieje w niej zbiór otwarty, homeomorficzny z mathbb{R}^n, zawierający te dwa punkty;
    • Każda rozmaitość spójna (bez brzegu) jest topologicznie jednorodna, tzn. dla dowolnej, uporządkowanej pary jej dwóch punktów istnieje homeomorfizm tej rozmaitości na siebie, który pierwszy punkt przeprowadza na drugi;
    • Każda rozmaitość spójna (bez brzegu) jest łukowo spójna (to wynika też z ogólnego twierdzenia Hahna-Mazurkiewicza, i to dla wszystkich spójnych rozmaitości, także tych z brzegiem).

    Z pierwszego twierdzenia powyżej wynika natychmiast jego wzmocnieniona wers

    • Dla dowolnych dwóch punktów n-rozmaitości spójnej (bez brzegu) istnieje w niej zbiór homeomorficzny z mathbb{B}^n, zawierający te dwa punkty w swoim wnętrzu.

    Ta wersja pozwala bezpośrednio tłumaczyć wszelakie twierdzenia o krotnej, częściowej topologicznej jednorodności mathbb{B}^n na twierdzenia o odpowiedniej krotnej jednorodności dowolnej spójnej n-rozmaitości.

    Suma spójna dwóch n-rozmaitości

    Sumę spójną dwóch n-rozmaitości otrzymuje się przez wycięcie z każdej z nich wnętrza pewnej kuli domkniętej, po czym skleja się tak otrzymane podprzestrzenie wzdłuż brzegu wyciętych kul (wzdłuż sfery (n-1)-wymiarowej).

    Nieco formalni
    M^n # N^n.

    Okazuje się, że z dokładnością do homeomorfizmu, wynik (suma spójna) nie zależy od wyboru funkcji f i g powyżej. Nie zmieni się też, gdy dane rozmaitości zastąpimy przez homeomorficzne. Otrzymaliśmy więc trzecią, po sumie topologicznej i iloczynie kartezjańskim, operację dwuargumentową na rozmaitościach i ich klasach homeomorficznych – ściślej mówiąc – suma łączna jest ciągiem operacji, z których każda działa wyłącznie w swoim wymiarze n.

    Elementem neutralnym sumy spójnej n-rozmaitości jest sfera mathbb{S}^n:

    M^n # , mathbb{S}^n = M^n.

    Ponadto, suma spójna jest przemienna i łączna.

    Twierdzen

    Bordyzm

    Dwie zwarte rozmaitości różniczkowe M,N nazywamy rozmaitościami bordycznymi, jeśli istnieje rozmaitość z brzegiem W, której brzeg jest dyfeomorficzny z topologiczną sumą rozłączną Mcoprod N. Bordyzm jest relacją równoważności, a jej klasy abstrakcji nazywane są klasami bordyzmu.

    W zbiorze klas bordyzmu można zdefiniować działania, odpowiednio, dodawania i mnożenia tak, że będzie on pierścieniem – pierścień ten nazywamy pierścieniem bordyzmu rozmaitości.

    Arnor

    Zostało założone w 3320 roku Drugiej Ery, po zatopieniu Númenoru, dzięki Elendila. Było starszym państwem Dúnedainów (powstało wcześniej, niż młodszy Gondor). Po śmierci Elendila królem Arnoru został jego syn, Isildur. W 2 roku Trzeciej Ery, gdy w bitwie na polach Gladden zginął Isildur wraz z trzema starszymi synami, tytuł królewski odziedziczył jego najmłodszy syn, Valandil. Odtąd panowała tu dynastia nazywana Linią Północną lub Linią Isildura.

    Za czasów największego rozkwitu granice Arnoru obejmowały cały obszar między rzekami Gwathló, Bruinen i Lhûn. Jego pierwszą stolicą było Annúminas.

    W 861 roku Trzeciej Ery, po śmierci króla Earendura, Arnor został podzielony w wyniku wojny domowej stoczonej między synami Earendura na królest

    W 1974 roku wszystkie trzy królestwa pokonane zostały przez Czarnoksiężnika z Angmaru, późniejszego wodza Nazgûli, zaś potomkowie króla Arvedui stali się wodzami Strażników – Dúnedainów z północy. Dopiero Aragorn II odtworzył Arnor w Czwartej Erze jako król zarówno Arnoru, jak i Gondoru.

    Miasta w Północnym Królestw

    • Annuminas – pierwsza stolica Arnoru.
    • Fornost – druga stolica. W Czwartej Erze północna stolica Odnowionego Królestwa.
    • Amon Sûl – znajdował się tam najważniejszy palantír Północy. Tam w czasie Wojny o Pierścień Nazgûle napadły Gandalfa, a następnie Powiernika Pierścienia.

    Arnor zwany był także Północnym Królestwem lub Krajem Króla.

    Bitwa pod Mohaczem

    Bitwa pod Mohaczem – batalia stoczona 29 sierpnia 1526 roku, w której wojska węgierskie dowodzone na mocy króla Ludwika Jagiellończyka zostały rozgromione na krzyż armię osmańską pod spodem dowództwem sułtana Sulejmana Wspaniałego.

    Tło bitwy

    W roku 1521 Turcy zdobyli Belgrad, kluczową twierdzę broniącą drogi na północ. W roku następnym Sulejman zajął Rodos, wyspę będącą do tej pory w posiadaniu joannitów, zabezpieczając sobie w ten sposób tyły, po czym Turcy skierowali się na północny zachód, zagrażając ziemiom chrześcijańskimZ. Wójcik, s.200..

    Kolejna kampania rozpoczęła się w 1526 roku i była skierowana przeciwko Węgrom. Sulejman zażądał od Węgrów wysokiego trybutu. Węgrzy odrzucili żądania, w wyniku czego sułtan na czele swojej armii w kwietniu skierował się na północ. W obliczu inwazji Węgry zostawione zostały własnemu loso

    Król Ludwik II Jagiellończyk musiał sam stawić czoła potędze osmańskiej. Zmuszony szybkim marszem wojsk Sulejmana, nie czekając na posiłki z Chorwacji i Siedmiogrodu (5 tysięcy Krsta Frankopana i 8 tysięcy Jana Zápolyi) wyruszył z Budy na spotkanie przeciwnika.

    Siły przeciwników

    Armia turecka liczyła około 80 tysięcy żołnierzy (w tym 35 tysięcy jazdy i 15 tysięcy janczarów) i 300 dział. Armię węgierską szacowano na 25 tysięcy (w tym 12 tysięcy jazdy) i 20 działB. Perrett, s.207..

    Bitwa

    Bitwa pod Mohaczem

    Armie spotkały się pod Mohaczem. Początkowo Węgrzy zamierzali zająć pozycje obronne budując tabor, jednak na żądanie szlachty węgierskiej zdecydowano się przypuścić atak. Ciężkozbrojnej jeździe węgierskiej bez problemu udało się przebić przez wojska tureckie. Następnie Węgrzy ruszyli w kierunku tureckiego taboru bronionego przez janczarów i naszpikowanego licznymi, pospinanymi łańcuchami, działamiB. Perrett, s.208..

    Ostrzał turecki zabił wielu Węgrów; w ich szeregach wybuchła panika. Wielu żołnierzy zginęło z rąk tureckich podczas ucieczki, liczni utonęli w rzece − wśród nich król Ludwik IIZ. Ryniewicz, s.382.. W bitwie oprócz 12 tysięcy rycerzy węgierskich udział wzięło także 1600 ochotników − polskich rycerzy − co upamiętnia poświęcony im pomnik. Straty po stronie chrześcijańskiej wyniosły 15 tysięcy zabitych (rannych i jeńców Turcy ścinali), w tym siedmiu biskupów i 500 możnych.

    Konsekwencje

    Śmierć króla spowodowała, że wkrótce ziemie Czech i północno-zachodnich Węgier dostały się pod panowanie Habsburgów. Data ta uznawana jest za symboliczny koniec potęgi dynastii Jagiellonów. Zgromadzenia szlacheckie wybrały Jana Zápolyę na króla, pomimo że w wyniku układów Jagiellonów z Habsburgami korona przeszła na Ferdynanda I. W 1528 roku Jan Zápolya uznał się za lennika Osmanów i poprosił sułtana o pomoc, w rok później Turcy zdobyli Budę i ogłosili Jana władcą. Wybuchła turecko-austriacka wojna o władzę na Węgrzech (w 1529 roku Turcy stanęli po raz pierwszy pod Wiedniem), ostatecznie w roku 1538 zawarto układ w Wielkim WaradynieZ. Wójcik, s.203.; przewidywał on sukcesję Habsburgów po śmierci Jana Zápolyi, jednak szlachta węgierska złamała umowę i wybrała na następcę Jana jego syna, Jana II Zygmunta. Wywołało to najazd austriacki, po nim zaś kontratak turecki, który zakończył się wyparciem wojsk cesarskich spod murów Budy i podziałem Węgier dokonanym przez sułtana.

    W roku 1541 ziemie węgierskie podzielono na trzy części. Środek kraju z Budą i Pesztem stały się prowincją turecką. Na wschodzie, pod rządami Jana II Zápolyi powstało zależne od Osmanów księstwo zwane Siedmiogrodem, a zachodnia część z dzisiejszą Słowacją i Chorwacją rządzona była przez habsburskich królów węgierskich. Przez kolejne lata na granicach stale dochodziło do walk. Turcy panowali na zdobytych ziemiach przez 150 lat, aż do odsieczy wiedeńskiej.