Akredytywa

Akredytywa

W obrocie stosowanych jest bez liku rodzajów akredytyw, aliści łączny maszyneria ich działania jest dozwolone opowiedzieć następują

  1. Zleceniodawca, którym na ogół jest klient, zabezpiecza w banku określoną sumę, na ogół na krzyż osiągnięcie blokady na rachunku, kompletacja gwarancji albo wykorzystując owoc kredytowy oferowany na krzyż pula.
  2. Zleceniodawca instruuje pula, poniżej jakimi warunkami dodatkowo aż do jakiej kwoty okolica trzecie (zwyczajowo sprzedający) mają kanon posługiwać się spośród tych pieniędzy. Badania korzystania spośród akredytywy być może egzystować inny, np. być może owo egzystować debet gwoli sprzedającego, poszanowanie innych weksli sprzedającego, cena sprzedającemu i tak dalej. gdyby akredytywa służy jak asekuracja interesów sprzedającego, owo musi egzystować nieodwołalna.
  3. Pula wystawia akredytywę (list kredytowy) zgodnie spośród instrukcjami.
  4. Powód upoważniona (na ogół sprzedający) korzysta spośród akredytywy poniżej warunkiem przedstawienia bankowi dowodu, iż wywiązuje się ze swych zobowiązań.

Akredytywa dokumentowa

Akredytywa dokumentowa (ang. documentary credit, letter of credit, franc. credit documentaire, niem. Dokumentenakkreditiv) stanowi samoistne, pisemne obligacja banku otwierającego (banku zleceniodawcy) w stosunku do beneficjenta akredytywy aż do zapłaty albo zabezpieczenia zapłaty określonej sumy pieniężnej poniżej warunkiem zaprezentowania na mocy niego dokumentów zgodnych spośród zapisami akredytywy a na warunkach w niej określonych. Akredytywa powinno się aż do uwarunkowanych form płatności. Jest owo rozrachunek dewizowe dodatkowo być może zalegać jak rozrachunek natychmiastowe albo kredytowe.

Cechy charakterystyczne akredyty

  1. Akredytywa jest samoistnym, abstrakcyjnym zobowiązaniem banku a ergo nie mają znaczenia pod realizacji tego typu płatności porozumienia a zapisy kontraktu zawartego pomiędzy importerem i eksporterem.
  2. Pula podejmuje swoje dług spośród tytułu akredytywy w obliczu po imieniu wskazanego beneficjenta.
  3. Cena ze okolica banku albo gwarancja zapłaty jest uzależnione od chwili spełnienia dzięki beneficjenta akredytywy określonych w niej warunków. Dokument spełnienia musi być implikowanym spośród prezentowanych dokumentów.

W obliczu szerokiego zastosowania w handlu zagranicznym akredytywy dokumentowej powstała pragnienie ujednolicenia zasad postępowania uczestników tego typu rozliczenia. Ergo podobnie w 1933 roku Międzynarodowa Izba Handlowa w Paryżu (ICC) wydała publikację zwaną „Jednolite zwyczaje a ćwiczenie dotyczące akredytyw dokumentowych” (ang. Kombinezon customs and practice for documentary credits). Aktualnie stosowaną wersją jest książka nr 600 obowiązująca od chwili 1 lipca 2007 roku (UCP 600), która zastąpiła wersję spośród 1993 roku (książka 500). Publikacją będącą uzupełnieniem aż do UCP 600 są „Międzynarodowe Standardy Staż Bankowej (ISBP) gwoli metoda dokumentów w ramach akredytyw dokumentowych gatunek 2007 gwoli UCP 600".

Strony uczestniczące w akredytywie

  1. Zleceniodawca (importer, aplikant)
  2. Bank otwierający (bank importera)
  3. Bank pośredniczący (awizujący, negocjujący lub potwierdzający)
  4. Beneficjent (eksporter, remitent)

Rola poszczególnych uczestników akredytywy dokumentowej

Zleceniodawca przekazuje swojemu bankowi zlecenie otwarcia akredytywy, zapewniając jednocześnie pokrycie środków na wypłatę z niej. Zleceniodawca ma prawo dochodzić od swojego banku wyrównania lub pokrycia strat powstałych na skutek jego działań lub zaniechań. Jednocześnie aplikant jest zobowiązany, na żądanie banku, zapewnić pokrycie kwot wypłaconych beneficjentowi oraz zapłacić ewentualne koszty i prowizje.

Bank otwierający na podstawie pisemnego zlecenia, podejmuje samodzielne zobowiązanie zapłaty za prawidłowe dokumenty. Otwarcie akredytywy następuje w wyniku umowy między zleceniodawcą a bankiem. Treść zobowiązania banku sprowadza się do obowiązku zapłaty za prezentowane dokumenty zgodne z wymogami akredytywy. Bank otwierający nie ma obowiązku analizowania faktycznego przebiegu transakcji, a decyzję co do zapłaty lub jej odmowy podejmuje wyłącznie w oparciu o przedłożone dokumenty.

W zależności od warunków akredytywy bank pośredniczący może pełnić rolę:

  • banku awizującego, który jedynie zawiadamia beneficjenta o otwarciu akredytywy na jego rzecz oraz pośredniczy w korespondencji pomiędzy bankiem otwierającym a beneficjentem. Odpowiada jedynie wobec banku otwierającego i nie jest zobowiązany do świadczeń z tytułu akredytywy.
  • banku negocjującego, który poza awizacją dokonuje także, na polecenie banku otwierającego, sprawdzenia zgodności dokumentów. Bank taki, wykonując te czynności nie działa w swoim imieniu lecz zleceniodawcy czyli banku otwierającego.
  • banku potwierdzającego, który godząc się na potwierdzenie akredytywy, podejmuje własne samodzielne zobowiązanie na tych samych warunkach jak bank otwierający i ma w stosunku do beneficjenta takie same obowiązki, jak gdyby ją sam otworzył. Bank potwierdzający dokonuje płatności na rzecz beneficjenta we własnym imieniu i niezależnie od swoich własnych rozliczeń z bankiem otwierającym.

Stosunkiem łączącym oba banki jest umowa zlecenia, w której bank otwierający występuje jako zleceniodawca, a bank potwierdzający jako zleceniobiorca.

Beneficjent, czyli eksporter, nie ma żadnych zobowiązań z tytułu akredytywy, ma za to prawo żądać zapłaty, jeśli dopełnił warunków akredytywy czyli zaprezentował dokumenty zgodne z warunkami akredytywy w terminie jej ważności. Uprawnienia beneficjenta i ich uwarunkowania ograniczają się wyłącznie do treści wynikającej z postanowień akredytywy, a nie np. kontraktu.

Rodzaje akredytyw

Akredytywa
Akredytywa

Podstawowe klasyfikacje

Praktyka wytworzyła szereg odmian akredytyw wynikających z dostosowania jej do różnych stanów faktycznych. Dla uporządkowania tych odmian przyjmuje się pewną klasyfikację, wynikająca z następujących kryteriów.

Z punktu widzenia charakteru zobowiązania banku otwierającego rozróżnia

  • akredytywę odwołalną, w której bank otwierający zastrzega sobie prawo odwołania lub zmiany swego zobowiązania. Odwołanie takie lub zmiana mogą w tym przypadku nastąpić bez zgody beneficjenta, ale tylko do momentu honorowania dokumentów przez bank pośredniczący.
  • akredytywę nieodwołalną, która nie może być zmieniona ani anulowana bez zgody wszystkich zaangażowanych stron czy

Ze względu na sposób płatnoś

  • akredytywę gotówkową (a’vista), w której bank otwierający akredytywę zobowiązuje się do zapłaty gotówkowej natychmiast po prezentacji wymaganych dokumentów, zaprezentowanych w terminie jej ważności.
  • akredytywę z odroczonym terminem płatności, w której bank otwierający zobowiązuje się do zapłaty w terminie odroczonym, wskazanym w akredytywie (np. 90 dni od daty wysyłki, 30 dni od daty wystawienia faktury) pod warunkiem przedłożenia dokumentów zgodnych z warunkami akredytywy w terminie jej ważności.
  • akredytywę akceptacyjną, w której bank otwierający upoważnia beneficjenta do ciągnienia traty terminowej na niego. Zobowiązanie w ramach akredytywy ogranicza się do akceptowania traty, a po jej zaakceptowaniu wygasa zobowiązanie z tytułu akredytywy, a w jego miejsce wchodzi zobowiązanie wekslowe banku z tytułu akceptu.
  • akredytywę negocjacyjną, w której bank otwierający udzielił bankowi pośredniczącemu upoważnienia do negocjowania dokumentów tzn. zbadania ich zgodności z akredytywą, zapłaty beneficjentowi za dokumenty oraz określonego postępowania z weksalmi (akcept, skup, dyskonto). Bank pośredniczący nie ma obowiązku dokonania zapłaty z własnych środków, lecz ze środków banku otwierającego.

Ze względu na rolę banku pośredniczące

  • akredytywę niepotwierdzoną (awizowaną), w której rola banku pośredniczącego ogranicza się jedynie do zawiadomienia beneficjenta o otwarciu akredytywy na jego rzecz i przekazaniu mu jej treści. W takim przypadku bank pośredniczący nie podejmuje żadnego własnego zobowiązania, a odpowiada jedynie za właściwe (terminowe i bezbłędne) jej awizowanie oraz za autentyczność awizowanej akredytywy. Rola banku pośredniczącego przy tym typie akredytywy sprowadza się
  • akredytywę potwierdzoną, w której bank otwierający zleca bankowi pośredniczącemu potwierdzenie akredytywy. Jeśli bank pośredniczący wyrazi zgodę na potwierdzenie akredytywy oznacza to, że podejmuje własne wiążące zobowiązanie na takich warunkach jakie określił bank otwierający akredytywę. Bank pośredniczący ma wówczas, oprócz zwyczajowych czynności banku awizującego, obowiązek zapłaty należności po przedłożeniu przez beneficjenta dokumentów odpowiadających warunkom akredytywy. Bank potwierdzający ponosi odpowiedzialność za zapłatę kwoty akredytywy lub sumy wekslowej w terminie jej wymagalności, nawet w przypadku braku pokrycia ze strony banku otwierającego.

Z punktu widzenia roli klienta danego banku możemy wyróżnić:

  • akredytywę importową, jeżeli klient banku pełni w danej transakcji rolę importera i zleca swojemu bankowi otwarcie akredytywy
  • akredytywę eksportową, jeżeli klient banku pełni w danej transakcji rolę eksportera, na którego rzecz została otwarta i ewentualnie potwierdzona akredytywa.

W praktyce występują jeszcze szczególne rodzaje akredytyw, takie j

  • Akredytywa w formie listu kredytowego to akredytywa, która jest awizowana z pominięciem banku pośredniczącego i przesłana bezpośrednio beneficjentowi przez bank otwierający akredytywę. Upoważnia ona beneficjenta do wystawienia traty ciągnionej na bank otwierający. Zawiera nieodwołalne zobowiązanie tego banku do wykupienia trat pod warunkiem prezentowania równocześnie dokumentów, zgodnych z terminami i warunkami akredytywy. W praktyce większość tego typu transakcji jest i tak przeprowadzana za pośrednictwem banku eksportera.
  • Akredytywa przenośna, to akredytywa, której cechą charakterystyczną jest fakt, że jej beneficjent (pierwotny) ma prawo przenieść swoje uprawnienia z akredytywy, w całości lub częściowo na rzecz innej osoby, względnie innych osób (beneficjentów wtórnych), przy czym akredytywa może być przeniesiona tylko raz. Przeniesienie akredytywy wymaga wyraźnej dyspozycji banku otwierającego poprzez określenie jej jako przenośnej, a przeniesienie może nastąpić tylko na podstawie wyraźnej dyspozycji pierwotnego beneficjenta. Bank pośredniczący nie ma obowiązku wykonania zlecenia przeniesienia, względnie może je uzależnić od spełnienia dodatkowych warunków.

Elementy, które mogą być zmienione przy przenoszeniu akredyty

  1. Kwota akredytywy.
  2. Cena jednostkowa towaru
  3. Data ważności akredytywy.
  4. Termin na prezentację dokumentów.
  5. Ostateczny termin załadunku.
  6. Wartość ubezpieczenia w ujęciu procentowym.

Inne rodzaje

Akredytywa standby (zabezpieczająca) to akredytywa o charakterze gwarancji bankowej. W swojej istocie nie powinna służyć rozliczeniu. Akredytywa tego typu zawiera zobowiązanie banku otwierającego do zapłaty sumy pieniężnej określonej w akredytywie, na pierwsze żądanie beneficjenta, w przypadku gdy zleceniodawca nie zapłaci w sposób wcześniej uzgodniony między stronami lub nie wywiąże się z innych zobowiązań zabezpieczonych akredytywą standby. Najczęstszymi dokumentami, które występują przy tego typu akredytywie są kopia faktury oraz oświadczenie beneficjenta. Akredytywy standby mogą podlegać UCP 600 lub ISP98 (International Standby Practices).

Akredytywa rewolwingowa (odnawialna) to akredytywa która ma zastosowanie przy sukcesywnych powtarzalnych dostawach jednolitego towaru w ciągu dłuższego czasu. Jest to akredytywa, która w ramach ustalonej ogólnej kwoty, określanej jako plafon lub pułap, jest realizowana przez beneficjenta częściami, aż do wyczerpania plafonu. Pozostawiona do dyspozycji beneficjenta część akredytywy zwana nawiązką po jej wykorzystaniu jest automatycznie odnawiana. Akredytywa rewolwingowa może być odnawiana w odniesieniu do czasu oraz w odniesieniu do wartości.

Akredytywa wiązana back-to-back, która polega na tym, że na podstawie akredytywy otwartej przez kupującego na określonego beneficjenta, otwarta zostaje akredytywa importowa, a wpływy z akredytywy eksportowej zabezpieczają płatności dla otwartej akredytywy importowej. Akredytywa ta jest zbliżona swoim charakterem do akredytywy przenośnej, ale dopuszcza swobodę zmiany warunków przy otwieraniu akredytywy importowej. Dla prawidłowego przebiegu obu transakcji, warunki obu akredytyw muszą być odpowiednio zsynchronizowane.

Akredytywy zaliczkowe (red clause, green clause) to akredytywy które zawierają specjalną klauzulę, upoważniająca bank awizujący lub potwierdzający akredytywę do wypłaty zaliczki beneficjentowi przed prezentacją dokumentów, w zamian za zwykłe pokwitowanie. Zaliczkę taką wypłaca się w ciężar zleceniodawcy i/lub banku otwierającego. Występują dwa rodzaje akredytyw zaliczkowy

  1. z czerwoną klauzulą (bez zabezpieczenia rzeczowego wypłaconej zaliczki);
  2. z zieloną klauzulą (występuje zabezpieczenie rzeczowe wypłaconej zaliczki np. w postaci cesji kwitu składowego).

Zalety i wady rozliczenia w postaci akredytywy

Zaletami są duży wybór rodzajów i bogactwo typów, które pozwala na elastyczne stosowanie w zależności od potrzeb oraz jednolite procedury na całym świecie. Wadą natomiast jest duży koszt.

Dla eksportera zaletami są zabezpieczenie przed ryzykiem odstąpienia importera od transakcji oraz płatność zabezpieczona zobowiązaniem banku. Z drugiej strony wadami są konieczność prezentacji dokumentów zgodnych z warunkami akredytywy oraz wymagana duża wiedza teoretyczna i praktyczna eksportera.

Dla importera zaletą jest zabezpieczenie przed ryzykiem nieuzasadnionej wypłaty należności eksporterowi, a wady to brak zabezpieczenia przed niewykonaniem transakcji oraz w związku z tym ponoszenie kosztów finansowych w celu zabezpieczenia akredytywy.

Leave a comment