Miecław

Miecław

Miecław (Masław, Mojsław, Miesław; zm. 1047) – możnowładca mazowiecki, cześnik Mieszka II. __NOTOC__

Działalność polityczna

W okresie połączonego z reakcją pogańską powstania ludowego po śmierci króla Mieszka II i ucieczki z kraju na Węgry jego syna księcia Kazimierza Odnowiciela, Miecław objął władzę na Mazowszu ogłaszając się księciem (1037). Gdy Kazimierz I Odnowiciel powrócił w 1039 roku do Polski, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Konflikt ten znany jest w historiografii polskiej jako "bunt Miecława". Bitwa rozegrała się w okolicach wsi Pobiedziska na terenie Wielkopolski, w której to bitwie książę Kazimierz odniósł zwycięstwo. Upadła wtedy koncepcja ustanowienia przez Miecława nowej dynastii w Polsce. Wg Galla Anonima Miecław zginął w 1047 roku w bitwie z wojskami księcia Kazimierza Odnowiciela i posiłkami księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Według wersji przekazanej przez Wincentego Kadłubka Miecław jednak zbiegł do Prus i tam dopiero został zamordowany.

Geneza imienia

Imię występuje w źródłach jako Meczzlaus, Meczslaus, Meslaus, . Według hipotezy Stanisława Rosponda, Masław jest skróconą formą niezachowanego w pierwotnym brzmieniu imienia Jimasław, który wtórnie utrzymał się jako Jimisław.

Masław w kulturze

  • Miecław jest bohaterem powieści historycznej Józefa Ignacego Kraszewskiego, Masł
  • Miecław jest także bohaterem powieści z gatunku fantastyki historycznej Witolda Jabłońskiego, "Słowo i miecz". Ukazany jest jako bękart Bolesława Chrobrego oraz wierny wyznawca religii słowiańskiej.

Leave a comment